#

Nieuws

Nieuws overzicht
#

Verhaal achter de platenhoes - 10 mistakes - gruppo sportivo

“Wat een worsteling was dat. Om als puber een vriendinnetje te krijgen. In de jaren zeventig waren er nog geen internet en podcasts die je tips konden geven. Je moest het zelf maar allemaal uitzoeken. Als je een blooper aan je vrienden vertelde, werd je uitgelachen in plaats dat ze je de gouden tip gaven. Alleen de hoes van Gruppo Sportivo 10 Mistakes bracht uitkomst, maar daar kom ik nu pas achter.

Er staan tien foto’s op met wat je vooral niet moet doen om indruk te maken bij de meisjes. De eerste foto die op de voorkant van de hoes staat is gelijk prachtig. Deze hoes is daarom wat mij betreft een van de mooiste hoezen uit de Nederlandse pophistorie. Je ziet het al helemaal voor je. Eindelijk heb je een vriendinnetje en je gaat met haar naar een spannende film. Zelf ga je helemaal op in de film, maar zij vindt er niets aan. Haar oog is inmiddels op een andere jongen gevallen die achter haar zit. Stiekem beginnen ze een intense vrijpartij. Maar jij hebt niks door. Jij zit naar de film te kijken.
Fantastisch. Iets dergelijks overkwam mij toen ik in 1977 naar de softpornofilm Bilitis ging van David Hamilton. Destijds nogal populair in het filmcircuit. Ik nodigde een leuk uitziende klasgenoot uit, in de veronderstelling dat het een mooie opmaat was voor een langdurige relatie. ‘Wat ben jij een viezerik om me naar zo’n film mee te nemen’, was haar commentaar na afloop. Sindsdien heet de film bij mij ‘Debilitis’

Er zijn zo nog negen herkenbare foto’s op de binnenhoes van deze lp. Bij voorbeeld de ‘Puch’, een brommer die je kocht om indruk te maken, maar die regelmatig sputterde en aan de kant van de weg bleef staan. Ook dat is mij overkomen. Net toen ik een ander favoriet meisje uit de klas achterop had zitten. En ga zo maar door met die fouten. Heerlijk, die Haagse humor van Gruppo Sportivo.

Het past helemaal bij de muziek die de band maakt. In de teksten en tijdens liveoptredens. ‘Oh Tokyo, I’m on my way. In my new Toyota, it’s not so far away’. Hoe vaak heb ik dat wel niet meegezongen tijdens de concerten in de jaren zeventig. Elk weekend ging ik wel naar één van de Nederlandse bands in die tijd; Sweet d’Buster, Herman Brood, Gruppo Sportivo. De culturele centra in de provincie zoals ‘De Effenaar’ in Eindhoven waren een tweede thuis voor mij. De bands speelden de sterren van de hemel en het was dé plek om aan een vriendin te komen. Hoewel dat natuurlijk niet helemaal voor mij gold.
Voor mij had de LP van 10 Mistakes wel 12 Mistakes kunnen heten. Ik kan er nog twee foto’s aan toevoegen. Eerst werd ik verliefd op een zus van een teamgenoot van de tafeltennisclub. Maar die ging er vandoor met de clubkampioen die mij van de tafel veegde. Daarna werd ik verliefd op een dertigjarige vrouw. Zij voelde ook wel wat voor mij geloof ik, maar ze werd bewaakt door een baviaan.

De foto van deze hoes en de foto’s van de binnenhoes zijn gemaakt in het klein cultureel centrum in Den Haag ‘Het Kijkhuis’, dat helaas niet meer bestaat. De foto’s zijn genomen door Dorien van der Valk, destijds de vriendin van toetsenist Robert Jan Stips van Supersister en de Nits (hij wel!). Stips had regelmatig contact met Gruppo Sportivo. Hij heeft deze plaat geproduceerd.

De bandleden van Gruppo kwamen op het idee toen ze tijdens een tournee in een wegrestaurant zaten. Albert’s Corner heette die toen nog. Het eten was er niet best en op de tafels lagen van die vieze fletse placemats. Toen ze deze goed bekeken, zagen ze dat er niet één hetzelfde was. Er zaten allerlei verschillen in, een beetje zoals de puzzel ‘ Zoek de tien verschillen’. Zo ontstond een geanimeerd gesprek over de tien fouten die je kunt maken om de liefde van je leven aan je te binden. Het idee en de titel voor de nieuwe plaat waren geboren. Er moest nog een nieuw sprekend logo bedacht worden. Robert Jan Stips stelde voor om naar zijn broer, kunstenaar Wouter Stips in Den Haag te gaan. “Oh, ik heb wel een idee”, zei Wouter. Hij liep naar zijn tuin, brak een takje van een boom af, dompelde die in een potje Oost-Indische inkt en hupsakee, in een minuut was het logo gefabriceerd. Of Wouter Stips ook zo snel aan zijn liefde van zijn leven, actrice en presentatrice Martine van Os is gekomen, weet ik niet. In ieder geval leverde het wel een sprekende platenhoes op met een artistiek logo. Op 19 maart is Gruppo Sportivo weer te gast in de Boerderij. Een mooie gelegenheid om weer eens te genieten van live muziek.”

Door Gerrit-Jan Vrielink
Met dank aan Robert Jan Stips

OP DE HOOGTE BLIJVEN

MELD JE AAN VOOR DE NIEUWSBRIEF EN ONTVANG INSPIRATIE, NIEUWS EN DE AGENDA DIRECT IN JE MAILBOX.

Naar inschrijven